אם המידעון מוצג בצורה לא תקינה לחצו כאן
בתמונה: הריסת בית בכפר דהמש, 2015. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס
30 ביוני 2016
מידעון עמותת סיכוי
Share
Tweet
Forward
שלום לתומכות ותומכי עמותת סיכוי,

אנחנו שולחים את המידעון בימים קשים במערכת היחסים בין יהודים וערבים. אנחנו מודאגים מאוד מהאירועים בכנסת ב-24 השעות האחרונות, שבהם נעשה ניסיון חסר אחריות ומסוכן ביותר לסלק בכוח חברת כנסת נבחרת, חנין זועבי, ולהדיח יושבת ראש ועדה, חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן, שתיהן מהרשימה המשותפת. חמור שראש ממשלה וגם כמה משריו מניעים מהלכים הרסניים אלה. זה לא משנה עד כמה הדברים שנאמרו יכולים להכעיס חלק מהאזרחים, אם אנחנו רוצים לחיות כאן יחד אנחנו חייבים להיות מסוגלים לקבל אי הסכמות ולהמשיך להיאבק על חברה שוויונית וצודקת ביחד.

ובעניין המאבק לשוויון - בשבוע שעבר עברה בממשלה החלטה מסוכנת ומזיקה להגברת האכיפה של עבירות הבניה בישובים הערבים. ההחלטה דוחקת את האזרחים הערבים לפינה בלתי אפשרית: עוד לפני שיושמו בפועל פתרונות למצוקת הדיור, עוד לפני שנעשתה התקדמות משמעותית בתכנון והסדרה של הבניה בישובים הערבים, כבר הוחלט להחמיר את האכיפה על בניה ללא רישיון.

האמת היא, שהפתרונות מונחים על שולחן הממשלה. בשנה האחרונה נעשו צעדים חיוביים להפסקת האפליה ארוכת השנים בתחומי הדיור והתכנון. החלטת הממשלה 922 מדצמבר האחרון, "התוכנית הכלכלית לפיתוח החברה הערבית", הכוללת פרק משמעותי בתחום הדיור והתכנון, היא דוגמה לכך שגם במשרדי הממשלה הבינו שכדי לפתור את הכאוס התכנוני וכדי לסגור פערים נדרשת השקעה מסיבית, ולשמחתנו אנחנו רואים בימים אלה התקדמות ראשונית ביישום החלטה 922 בתחומים השונים. אבל דווקא עכשיו, כשהחלטות קונקרטיות מתחילות לאט לאט לצאת לפועל, החלטת הממשלה האחרונה, שהתקבלה תחת לחץ השרים הקיצוניים מימין, מאיימת להחזיר את הגלגל לאחור.

אסור לשכוח: רבים מהבתים שנבנים ללא היתר בישובים הערבים הם תוצאה של מצב תכנוני אשר לא מאפשר הוצאת היתר בנייה. הכאוס התכנוני שנוצר פוגע קודם כל בתושבי הישובים הערבים עצמם. זו פגיעה בזכות שלהם להתרחב, לפתח תשתיות ראויות ומבני ציבור, ולחיות באיכות חיים דומה לישובים היהודים. מצוקת הדיור דוחפת משפחות וזוגות צעירים לבנות בלי היתר, ובעצם לפגוע באינטרסים של כלל התושבים.

אז מה צריך לעשות עכשיו? הפתרון נמצא בכיוון ההפוך: במקום הגברת האכיפה והריסות הבתים, הממשלה חייבת  להאיץ את היישום של החלטה 922 ובמיוחד את פרק התכנון והדיור ולייצר פתרונות בשטח: להקים שכונות חדשות, להשקיע בתכנון מפורט של הישובים הערבים, לחזק את הרמה המקצועית ברשויות המקומיות ולהרחיב את שטחי השיפוט שלהן. מול האתגרים החדשים והישנים, אנחנו נחושים לא לעצור לרגע במאבק לשוויון.  

במקביל להתנגדות שלנו לצעד המזיק של הגברת האכיפה, נמשיך להפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות ועל כל הגורמים הרלוונטיים כדי לוודא שהחלטה 922, ופרק הדיור בפרט, ייושמו במהירות ובאופן מלא. כי השוויון בדיור הוא אינטרס של כולנו.

ראו בעניין זה מאמר של  מוחמד חליליה ומורן אביב, מתכנני ערים במחלקה למדיניות שוויונית  בסיכוי שהתפרסם הבוקר ב ווינט  -  "הורסים במקום לבנות" http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4821986,00.html

ראונק נאטור ורון גרליץ,
מנכ"לים שותפים, עמותת סיכוי

(בתמונת הכותרת: הריסת בית בכפר דהמש, 2015. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס)
עוד עדכונים מפעילות עמותת סיכוי החודש
פורסם ב-16/6 במדור הדעות של הארץ. ליותר מ–5,000 ילדי גן בישובים הבדואים אין מסגרת חינוכית. קידום שירותים חיוניים לחברה הבדואית בנגב ללא התניה בהסכמה להסדר מקרקעין, הוא צעד מתבקש, אפשרי והכרחי.
להמשך קריאה >>
בתחילת החודש התקיים כנס פורץ דרך למאבק באלימות בחברה הערבית, שאנחנו גאים שלקחנו חלק בארגון והובלה שלו. במהלך הדיון ביקשה ד', נפגעת אלימות במשפחה, את רשות הדיבור: "אני רוצה לדבר על מה שעברתי. כל מה שאתם מדברים כאן אני עברתי על בשרי"
להמשך קריאה >>
שלושה חודשים כבר עברו מאז השקנו לראשונה את מדד הייצוג - המעקב השבועי אחר הייצוג של מרואיינים ערבים בתקשורת, והשיעור הכי חשוב שלמדנו הוא פשוט מאוד: ההשקעה משתלמת. מי הן התוכניות שהגיעו לאחוזי הייצוג הגבוהים ביותר, ומי נשארו מאחור? הכנסו לקריאה >>
בשבוע שעבר הודיע השר לבטחון פנים על סגירת ערוץ מוסאוא, העוסק בחברה הערבית בישראל ומשדר מהרשות הפלסטינית. זו פגיעה משמעותית בזכות של האזרחים הערבים לביטוי תקשורתי המייצג אותם. אמג'ד שביטה, מנהל התקשורת בשפה הערבית בעמותת סיכוי, התראיין בנושא ב"לונדון את קירשנבאום. לצפיה >>
הזדמנות אחרונה להצטרף לסיורי לילות רמדאן!
בימים הקרובים יתקיימו הסיורים האחרונים בהחלט של פרויקט לילות רמדאן. אל תפספסו את ההזדמנות - הירשמו כבר עכשיו לסיורי סוף השבוע. להרשמה עכשיו >>