אם המידעון מוצג בצורה לא תקינה לחצו כאן
29 בפברואר 2016
מידעון עמותת סיכוי

שלום לתומכי ותומכות עמותת סיכוי

אלוף הראבן אשר ייסד את עמותת סיכוי בשנת 1991 והיה המנכ"ל השותף הראשון של סיכוי, הלך לעולמו בשבוע שעבר בירושלים בגיל 90.

אלוף היה ממובילי המאבק לשוויון בין האזרחים הערבים והיהודים והמאבק לכבוד האדם בישראל. אנחנו בעמותת סיכוי חייבים חוב עצום לאלוף על החדשנות והאומץ שבהם פרץ דרכים חדשות למאבק לשוויון, דרכים שאנחנו ממשיכים ללכת בהן עד היום.

"יכולתם של פלסטינים עצמאיים ושל ישראלים עצמאיים ליצור תרבות של קיום יחד - בארץ זו שעמיה קשורים אליה קשר כה עז - היא המבחן ההיסטורי לשניהם בדור הבא. זהו מבחן לשתי החברות להתעלות מעל לזכרונות קשים ולרגשות עזים, על מנת לחולל בארץ הזאת פלא משותף. ככל פלא, אין הוא ודאי. אך בארץ זו, שידעה כבר פלאים בדורנו ובדורות קודמים, עוד פלא אחד אינו מעבר להשג ידינו."
מתוך המאמר "יחסי גומלין בין ישראל והפלסטינים: הבעיה הפסיכולוגית", 1982

אלוף היה חלוץ בקידום התפיסה שמסתכלת על היחסים שבין האזרחים הערבים והיהודים בפריזמה של האזרחות המשותפת . בתחילת שנות ה-90' הוא הוביל את הקמת עמותת סיכוי מתוך אמונה, שאז היתה פורצת דרך לחלוטין עבור הזרם המרכזי בישראל, שהמאבק לשוויון אזרחי חייב להיות משותף: בהובלה, ניהול וקבלת החלטות משותפת ושוויונית של יהודים וערבים יחד.

במשך עשרות שנים פרסם ספרים, מאמרים ומחקרים רבים בקשת רחבה של תחומים: יהדות, פילוסופיה, יחסי יהודים וערבים, פוליטיקה ועוד. ספר הלימוד לאזרחות שכתב ב-1982 "לחיות יחד: פרקים באזרחות על הערבים בישראל ויחסי גומלין בין אזרחים" היה הראשון שהציע את זווית החשיבה של "לחיות ביחד" ו"חיים משותפים" למציאות של היחסים בין יהודים וערבים. גם לאחר שפרש מהעשייה כמנכ"ל שותף בסיכוי בשנת 1998 , אלוף הראבן המשיך לקדם את היוזמה שבה הוא ראה את זיקוק הערכים של המאבק לשוויון: כבוד האדם, כבודו של כל אדם. על תפישתו של אלוף את ערך כבוד האדם אפשר לקרוא עוד כאן.

בלתי אפשרי לתאר בטקסט קצר אחד את כל התרומה של אלוף, שהניח כל כך הרבה מהיסודות לעשייה שלנו, גם היום 25 שנים לאחר שאלוף ייסד את עמותת סיכוי. אנחנו נפרדים ממנו היום בצער עמוק, ומתוך מחוייבות גדולה להמשיך בדרכו שהיא הדרך בה אנו צועדים ביחד, ערבים ויהודים אשר חולקים אזרחות משותפת ורצון לחיות ביחד בשוויון ובשותפות.

יהי זכרו ברוך.

ראונק נאטור ורון גרליץ
מנכ"לים שותפים, עמותת סיכוי

בתמונה: אלוף הראבן (משמאל) לצד פייסל עזייזה, מייסדי סיכוי והמנכ"לים השותפים הראשונים של העמותה